הקתדרה לחקר החסידות ע״ש ר׳ לוי יצחק מברדיטשב מתרומתם וייסודם של לוי יצחק ויהודית רחמני

הקתדרה לחקר החסידות ע"ש ר' לוי יצחק מברדיטשב

מתרומתם וייסודם של לוי יצחק ויהודית רחמני

בשנת תשע"ג הוקמה בתמיכתם של לוי יצחק ויהודית רחמני הקתדרה לחקר החסידות ע"ש ר' לוי יצחק מברדיטשב. מר לוי יצחק רחמני הוא צאצא ישיר, דור שביעי, ל ר' לוי יצחק מברדיטשב והשם רחמני הוא עברות שם המשפחה של רבי לוי יצחק "דרברימדיקר" שמשמעו הרחמן. בראש הקתדרה עומד פרופ' צבי מרק.

יעדי הקתדרה: 

לעודד את העיסוק בדמותו, במשנתו ובערכיו של ר' לוי יצחק מברדיטשב ובחסידות בכללה במעגל רחב ככל האפשר של סטודנטים וחוקרים ולתמוך במחקרים הנעשים בתחומים אלו.  במקביל תפעל להפצת ופרסום פירות המחקר הנעשה במסגרת הקתדרה, כך שיהיה נגיש ומעורר עניין גם לציבור הרחב ולקהל המשכיל שמחוץ לאקדמיה, וזאת במטרה לעודד את העיסוק במשנתו ובפועלו של ר' לוי יצחק מברדיטשב ובחסידות בכללה גם בקרב ציבורים אלו ולהנציח את משנתו וחותמו של ר' לוי יצחק מברדיטשב בעולם המחשבה היהודי.

הקתדרה תעודד שיתוף פעולה עם חוקרים ברוסיה ומזרח אירופה בנושאי הקתדרה וכן, קשרי לימוד ומחקר עם ספריות וארכיונים המצויים במזרח אירופה. שבהם נשמרים חומרים שטרם פורסמו בתחומי ההיסטוריה, הספרות והמוסיקה החסידית.

הקתדרה תעודד סיורים לימודיים בעקבות החסידות במזרח אירופה לחוקרים ולסטודנטים שיפעלו במסגרת הקתדרה, מתוך שימת דגש על דמותו של ר' לוי יצחק ועל המרחב שבו הוא חי ופעל. 

מפעילות הקתדרה:

בשנים תשע"ד ותשע"ה התקיים הקורס 'רבי לוי יצחק מברדיטשב – ריאליה, ספרות ופולקלור' על ידי זאב קיציס. עבודת הדוקטורט של מר קיציס בנושא הסיפור החסידי שנכתבה בהנחייתו של פרופ' צבי מרק נמצאת בתהליכי שיפוט.

על מנת להרחיב את מספר הסטודנטים מכל תחומי הידע להשתתף בקורס יפתח בשנת הלימודים תשע"ו קורס מתוקשב 'ר' לוי יצחק מברדיטשב: היסטוריה, הגות, ספרות וניגון' שינתן על ידי פרופ' צבי מרק. העבודה על הכנת  קורס זה כבר החלה וירכז אותה ד"ר אבישר הר-שפי. 

ספר לימוד מרכזי בקורס יהיה ספר ר' לוי יצחק מברדיטשב – קובץ מאמרים על דמותו והגותו של ר' לוי יצחק מברדיטשב. העומד לצאת לאור על ידי הקתדרה. הספר שנמצא בשלבי הכנה מתקדמים כולל מאמרים מפרי עטם של פרופ' משה אידל, פרופ' אברהם יצחק גרין, מיכאל לוקין ומתן ויגודה, פרופ' צבי מרק, הרב ד"ר לוי קופר, הרב ד"ר שחר רחמני, פרופ' יוחנן פטרובסקי –שטרן, זאב קיציס, והרב אברהם אביש שור. 

את הספר ילווה דיסק עם ניגונים המיוחסים לר' לוי יצחק מברדיטשב שנאספו מהקלטות ישנות שעברו תהליך של עיבוד צליל ואשר יחוסם לר' לוי יצחק מברדיטשב נידון במאמרם של מיכאל לוקין ומתן ויגודה.

בקיץ תשע"ג התקיים ביוזמת הקתדרה (ובשיתוף אתר מורשת ותרבות לאומית 'מז'יבוז', מרכז ללמודים אוניברסיטאיים במדעי היהדות "ספר" (מוסקבה), אגודה אקדמית יצירתית "סמבטיון") סמינר לסטודנטים יהודים ממזרח אירופה ומרוסיה בנושא החסידות. חלקו הראשון של הסמינר התקיים בעיר ברדיטשב והמשכו בעיירה מזיבוז'. פרופ' צבי מרק נשא את ההרצאות המרכזיות בסמינר ובכנס הפתוח במוזאון מזיבוז' בו השתתפו אנשי מחקר והנצחה יהודית ממקומות שונים במזרח אירופה.

הקתדרה לוקחת חלק באירגון הכנס לחקר דת ורוחניות עכשווית שיתקיים בי"ד-ט"ו אייר תשע"ה באוניברסיטת תל-אביב. הקתדרה לוקחת חלק פעיל בהכנת המושבים שיעסקו בחסידות ובסיפור החסידי. בכנס נוטלים חלק חוקרים בכירים בתחום מהארץ ומחו"ל.

מפרסומי הקתדרה:

ספרו של פרופ' צבי מרק כל סיפורי ר' נחמן מברסלב: המעשיות, הסיפורים הסודיים, החלומות והחזיונות; מהדורה מבוררת על פי כתבי יד, הוצאת ביאליק וידיעות ספרים, ירושלים ותל-אביב תשע"ד (450 עמ'). 

ערב עיון על הספר נערך במכון ון ליר בירושלים בהשתתפות פרופ' דן מירון, פרופ' יהודה ליבס, המשוררת והחוקרת סיון הר-שפי ובהנחיית דב אלבוים.

ערב עיון נוסף על הספר נערך בגוש עציון בהשתתפות הרב דב גיסין מחסידות ברסלב, הרב דב זינגר ראש ישיבת מקור חיים והמשוררת רבקה מרים וד"ר משה וינשטוק. אומן הקלרינט חילק פרנק ליווה את הערב בניגוני ברסלב עתיקים.

ערבים עיון נוספים אמורים להתקיים בבית ביאליק בתל-אביב, ובמסגרת יריד הספרים הבינלאומי בירושלים. 

הקתדרה תומכת בהוצאת שני ספרים בתחום החסידות שעומדים לצאת לאור בשנת תשע"ה: ספרו של פרופ' דב שוורץ דילוג מן האור: מושגי יסוד בחסידות חב"ד, הוצאת תבונות. וספרו של ד"ר אוריאל גלמן   איש על העדה: מנהיגות חסידית בפולין 1830-1780.  (שם לא סופי) הוצאת מרכז שז"ר ירושלים. 

הקתדרה אישרה תמיכה לספרו של אורי מור 'הצדיק הפשוט: הקשר שבין דמויות הצדיק והאיש הפשוט בסיפור החסידי ובהשוואה לתופעה מקבילה בעולם הסופי' (שם זמני) שיצא בהוצאת אוניברסיטת בר אילן וממבוסס על מחקר שנעשה בהדרכתו של פרופ' צבי מרק ואמור לצאת בשנת תשע"ו.