ברכת ראשת המחלקה לספרות עם ישראל

פרופ' ורד טוהר

ערב ראש השנה תשפ"ד

12 בספטמבר 2023

שלום וברכה לסטודנטיות ולסטודנטים של המחלקה,

בתאריך 5 בספטמבר 2023 נפתח בבית החולים רמב"ם שבחיפה "בית מרקחת פואטי" כדי להעניק לציבור הרחב,  מטופלים ומשפחותיהם וכן עובדי בית החולים בכל הדרגים, שירים מותאמים אישית לפי צורך רגשי. צוות "בית המרקחת הפואטי", שפעל בשלוש עמדות שונות ברחבי בית החולים, הציע לפונים שאלון קצר המאבחן את הרגש או התחושה שהם חשים באותו בוקר באופן העז ביותר, למשל: עצב, בדידות, געגוע, דאגה או אומץ והתאים לדיאגנוזה שיר שנמסר מגולגל בתוך מבחנה באחת מבין שלוש שפות: עברית, ערבית או רוסית.

מייק שולץ, מנהל השירות ליווי רוחני של בית החולים, שקיים את הפעילות, סיפר שהתגובות של "מטופלי" עמדות "בית המרקחת" היו מאוד מרגשות מפני שהם הסכימו להביע צורך רגשי אותנטי וקיבלו בתמורה תשומת לב ממוקדת שסייעה לדבריהם לשפר את הרגשתם. לעמדות הגיעו מטופלים שביקשו נחמה, בני משפחה שביקשו שיר עבור יקיריהם, ולא מעט מעובדי בית החולים שזקוקים, כך מסתבר, לחיזוק בעצמם. לא צריך יותר מכמה דקות של יחס, כדי להיטיב תחושות ורגשות, אמר. "במיוחד היה משמעותי לספק שירים גם בערבית וברוסית, וראינו כמה המבקרים התרגשו לקבל שיר בשפת האם שלהם מאת טובי המשוררים בלשונם."

סיפור קטן זה של בית החולים רמב"ם מלמד, בין היתר, אילו עוצמות טמונות בספרות ואיזה כוח יש לה. בעידן שבו מדעי הרוח נתונים למתקפה תמידית ומצויים בעמדת התגוננות מול כוחות תועלתניים, הניסוי הקטן הזה מלמד שבני אדם זקוקים לשירה, מעריכים שירה, נתמכים רגשית באמצעות שירה ומתרגשים משירה. הניסוי הזה גם מלמד שקוראים משוועים לספרות אשר עונה על צורך ממשי ושאוצרות רוח תרבותיים מעוררים רגשות עזים כשהחשיפה אליהם נעשית מתוך קונטקסט משמעותי. כמו כן, מוכיח ניסוי זה שבני אדם כמהים להבין את עצמם ואת עולמם מפרספקטיבות של רוח, נפש, רגש וחוויה.

 

בפרוס שנת הלימודים תשפ"ד הבאה עלינו לטובה, אני מאחלת לכן ולכם ולכל היקרים לכם שנה של שלווה ובריאות איתנה, שנה של חסד ונחת. שתבוא עליכם שנה פורייה, מהנה ומלאת סיפוק.

לסטודנטיות ולסטודנטים החדשים בכל התארים, אני מאחלת קליטה נעימה, יעילה ומהירה במחלקה ובאוניברסיטה שלנו. אני בטוחה שמהר מאוד תסתגלו למעבר ותלמדו להפיק את כל הטוב שהאוניברסיטה בכלל והמחלקה שלנו בפרט יכולים להעניק בתקופת לימודיכם אצלנו. אנא אל תהססו לפנות אלינו בכל בעיה, שאלה או תהייה.

לסטודנטיות ולסטודנטים הממשיכים, המשיכו בהצלחה ובשמחה את מסלול לימודיכם, בין אם בקורסי הבחירה ובין אם בסמינריונים. אני פה לרשותכם לכל עניין, בעיקר לגבי לבטים שלכם להמשך לימודיכם בתואר הנוכחי או בתואר הבא.

לתלמידות ולתלמידי המחקר שלנו לתואר שני ותואר שלישי, ולפוסט-דוקטורנטיות ופוסט-דוקטורנטים, הצליחו לעמוד ביעדים שהצבתם לעצמכם.

אלה מביניכם שהם אמהות ואבות לילדים קטנים וקטנים פחות, אלה מביניכם שמתמודדים עם קשיים לימודיים, רגשיים או אחרים, אנא שתפו אותי בבעיות שלכם, לעיתים אני יכולה לסייע וחשוב שאכיר את הבעיות שלכם.

אני מאחלת לכולכם שתדעו למצות מעצמכם את המיטב בסביבה האקדמית: שתיהנו מההרצאות ומכתיבת המטלות, שמאמציכם יניבו פירות טובים, שתרוו נחת מהמאמצים שלכם. שתרבו ידע, שתיהנו מהידע שאתם רוכשים ושתזכרו את שנת תשפ"ד לטובה כשנה שבה התעמקתם בלמידה, בקריאה ובהעשרה עצמית, שנה שבה הרחבתם את כישורי הכתיבה שלכם ואת ההבנה שלכם באשר לתהליכים הגדולים המניעים את הספרות והתרבות.

לסיום, מי ייתן שנשכיל לדבר באומץ ובפתיחות על המחלוקות בינינו אך גם נזכור תמיד את המכנים המשותפים לנו ואת נקודות החוזק והחיבור בינינו.

 

בברכת עשו והצליחו,

היו בטוב והרבו טוב,

פרופ' ורד טוהר

ראשת המחלקה לספרות עם ישראל

 

פרופ ורד טוהר