ברכת ראשת המחלקה

ברוכים הבאים לאתר המחלקה לספרות עם ישראל ע"ש נחום ויוסף ברמן. תחומי הלימוד והמחקר במחלקה כוללים  את הספרות העברית לדורותיה ואת חקר הספרות ולשונות היהודים, ביידיש, בספרדית-יהודית (לאדינו) ובערבית-יהודית.

במחלקה שלנו חוקרים ולומדים ספרות, הן על הציר ההיסטורי, והן על הציר הפואטי-תיאורטי. מבין תחומי המחקר והעיון ניתן לציין את ספרות האגדה והמדרש; ספרות ימי הביניים והרנסנס (שירת קודש ושירת חול, מקאמה ופרוזה מחורזת, ספרות משלים) ; ספרות החסידות וההשכלה; ספרות התחייה וספרות העת החדשה, עד ליצירה הספרותית העכשווית בת ימינו אלה. אנו מעודדים את התלמידים שלנו להתמחות באחת מן התקופות, או לשלב בין התקופות, הזרמים והמגמות של הספרות העברית והיהודית. אנחנו פתוחים לשמוע מה מעניין אתכם, ולהציע לכם מסלולי התמחות מאתגרים ומעוררי השראה.

במחלקה שלנו פועלים זה לצד זה המרכז ליידיש ע"ש רנה קוסטה והמכון לחקר הלאדינו ע"ש סלטי, ובהם ניתן ללמוד ולהתמחות במגוון עשיר ויחידאי של קורסים בתחומי הלשון, התרבות והספרות.

אם אתם מגלים עניין בכתיבה יוצרת, תוכלו ללמוד אצלנו בסדנה לכתיבה יוצרת חווייתית, בהנחייתו של אחד המשוררים המובילים בישראל – פרופ' מירון איזקסון.

כל חברי הסגל שלנו הם חוקרים פעילים בתחומי המחקר שלהם, ויש להם ניסיון עשיר בהוראה, במחקר ובהנחיית תלמידי מחקר לתואר שני ושלישי. רבים מהם זכו במענקי מחקר תחרותיים, והם משתתפים תדיר בכינוסי מחקר בארץ ובעולם תוך שהם מביאים את בשורת המחלקה שלנו לידיעת המתעניינים. מעבר למצוינות האקדמית שלנו, אנו שמים דגש מיוחד גם על מצוינות ביחסי אנוש עם הסטודנטים ותלמידי המחקר שלנו, ורואים באלה עתודה מחקרית ראויה ומשמעותית.

אנו פותחים את שערינו לצעירים בגילם ולצעירים ברוחם, לתלמידים, לחוקרים ולשוחרי ספרות, לבוא וללמוד אצלנו ספרות באווירה משפחתית ומיוחדת.

באתר הזה תוכלו להתרשם ממידע מגוון על אודות המחלקה לספרות עם ישראל ועל אודות מקימיה, ראשיה ומוביליה לאורך הדורות.

באופן אישי, אשמח להיפגש ולהכיר מתעניינים, מועמדים וסטודנטים הרוצים ללמוד אצלנו, ולהכיר מקרוב את תוכנית הלימודים של המחלקה, לתארים השונים.

 

אני מאחלת לכם

שנת לימודים פורייה, יצירתית ומהנה

בברכה חמה

 

פרופ' רויטל רפאל-ויוונטה

ראשת המחלקה