ינואר-מרץ 2023

26.01.2023

בבית אורי צבי בירושלים התקיים אירוע השקה של גיליון 67 של "כתב עת ירושלמי". גיליון זה התפרסם בשפה העברית, והוא מוקדש כולו לתרגום של היצירות, אשר הופיעו לאורך השנים בכתב העת. הרעיון והיוזמה של גיליון זה הינם של איגור ביאלסקי ז"ל, ושותפיו לדרך, לאוניד לווינזון, קארינה לינצקי וויקה רויטמן, המשיכו את הפרויקט אחרי מותו. ויקה רויטמן וקארינה לינצקי הנחו את הערב, שגם התנהל בשפה העברית.

בחלק הראשון של הערב התקיים שיח עם המתרגמים, אשר לקחו חלק בעבודה על הגיליון: פולינה ברוקמן, יונה גונופולסקי, ריטה קוגן, ולרי מיכאילובסקי, חגית בת אליעזר. בחלק השני של הערב היוצרים והמתרגמים קראו ביחד את יצירותיהם. על הבמה הופיעו נחום וילנקין וריטה קוגן, לאוניד לוינזון ודינה מרקון, שמעון קרייטמן וויקה רויטמן, יוליה סגל ויונה גונופולסקי, ויקטוריה רייכר וקארינה לינצקי, ואחרים.

 

20.01.2023

בבת ים התקיים אירוע השקה של הגיליון החדש, העשירי במספר, של  השנתון "היוקרה הספרותית"  בהוצאת "בית נלי" בעריכתה של מרינה חריטונובה. בגיליון החדש התפרסמו יצירותיהם של הסופרים הישראלים והזרים.

 

20.01.2023

סופר, משורר, מחזאי, מתרגם ותסריטאי גריגורי כנוביץ' נפטר בישראל. כנוביץ' נולד בשנת 1929 בעיר יאנובה (ליטא), למד היסטוריה ופילולוגיה באוניברסיטת וילנה, בשנת 1949 החל לפרסם את הפרוזה והשירה. הפרוזה של כנוביץ' מוקדשת בעיקרה לחיי יהדות ליטא בעבר ובהווה, לתיאור העולם המסורתי והרוחני של יהודי מזרח אירופה. לפני העלייה לישראל ב-1993, פרסם הסופר שמונה רומנים, כמה אוספי נובלות וסיפורים קצרים, שלושה אוספי שירים, כתב כ-30 מחזות ותסריטים (חלקם בשיתוף), תרגם פרוזה מליטאית ומיידיש לרוסית. לאחר העלייה יצאו לאור ספריו של כנוביץ' "רשרוש עצים כרותים" (1997,"Шелест срубленных деревьев"), "מוכר חלומות" ("Продавец снов, 1999"), "פנים בחושך" (Лики во тьме", 2002"), "קסם השטן" (2009 ,"Очарованье сатаны"). ב-1997 בכתב העת "אוקטובר" יצא לאור הרומן של כנוביץ' "פארק היהודים הנשכחים" ("Парк забытых евреев"). בשנת 2014 יצא לאור בווילנה אוסף יצירות נבחרות של כנוביץ' הכולל חמישה כרכים, עם תרגום מקביל לליטאית. בשנים 1989-1993 עמד כנוביץ' בראש הקהילה היהודית בליטא. בשנים 1989 - 1991 נבחר כנוביץ' כנציג מטעם ליטא בוועידת נציגי העם של ברית המועצות. הסופר קיבל מספר פרסי מדינה ליטא. ספריו תורגמו ל-13 שפות, ביניהן אנגלית, ליטאית, גרמנית, עברית, צרפתית, צ'כית, פולנית והונגרית.

 

18.01.2023

בבית הכנסת נחלת יעקב התקיימה פגישה של הקהילה היהודית הדוברת רוסית בירושלים עם הסופר והעורך הראשי של כתב העת "ארטיקל" יעקב שכטר. הערב הוקדש למסורת סיפורי החסידות ולהשקת הספרים החדשים של המחבר: "האם יש שלג בשמיים" ("Есть ли снег на небе") ו"המסע אל קדיס" ("Хождение в Кадис"). הערב הסתיים במפגש חתימות.

 

11.01.2023

בספרייה העירונית בשפה הרוסית בירושלים התקיימה השקת הגיליון ה-15 של השנתון "אורות הבירה" ("Огни столицы"), בהוצאת חבר סופרי ישראל דוברי רוסית "בירה". הגיליון מכיל שירים של בוריס קמיאנוב, זינאידה פלבנובה, ולדימיר חנן, יורי פרידמן-שריד ויבגני בוסין. מדור הפרוזה של השנתון כולל יצירות של גלינה מינביץ', אירינה מורוז, גלינה סווידנסקאיה ומחברים נוספים. המדור "מסות, מאמרים, זיכרונות" כולל טקסטים של הפילולוג והמזרחן קונסטנטין בונדר, המתמחה בחקר יחסי יהודים-סלאבים. כמו כן מתפרסמים כאן זכרונותיה של הסופרת והעורכת לשעבר של רדיו "קול ישראל" לאה אלון (גרינברג), ומסה של הפובליציסטית טטיאנה ליבשיץ-עזז. שנתון "אורות הבירה" יוצא לאור בישראל משנת 2005. ראש המערכת הוא בוריס קמיאנוב.