ינואר-מרץ 2023

28.3.2023

בהוצאת אקסמו במוסקבה ראה אור קובץ הסיפורים החדש של דינה רובינה "הגירה, צל ליד האש" («Эмиграция, тень у огня»). בקובץ נכללו סיפורים שכבר התפרסמו בעבר, המאוחדים בנושא ההגירה. 

 

23.3.2023

בחנות הספרים "בבל" בתל אביב התקיים ערב שירה של שמעון קרייטמן. המשורר קרא שירים מספרו השני "...שוב על גותיקה" ("снова о готике…"), שפורסם בסנט פטרבורג ב-2021. ספר השירים הראשון של קרייטמן, "סתם ככה" ("про сто так"), יצא לאור בירושלים ב-2015.

 

15.3.2023

בספרייה העירונית בשפה הרוסית בירושלים התקיימה השקת קובץ מחזות של סופרים רוסים-ישראלים "דרמטורגיה ללא גבולות", שליקטה מבקרת האמנות זלטה זרצקי (למידע נוסף על האוסף, ראו ערך מיום 3.12.2022). באירוע דיברה זרצקי על המחזאים שיצירותיהם נכללו בקובץ: אלכסנדר רדובסקי, ילנה אולנובסקאיה, מרק גלסניק ואחרים. כמו כן, כמה סצנות מהמחזות הוקראו על ידי שחקני תיאטרון.

 

6-7.3.2023

במוזיאון העם היהודי "אנו" התקיים פסטיבל ספרי ילדים "במזוודה". הוצאות לאור רוסיות שונות, כמו גם ההוצאה הישראלית "ספריית מייקל גרינברג", הציגו את ספריהם. במסגרת הפסטיבל התקיימו אירועי השקה של ספרי סופרים ישראלים שתורגמו לרוסית: רועי חן וינץ לוי, וכן מפגשים עם סופרות ישראליות-רוסיות: לינור גורליק, מאשה דובובה, ילנה גורובה. בנוסף, כללה תוכנית הפסטיבל כיתות אמן, הצגות וטיולים רבים לילדים ולהורים.

 

1.3.2023

יצא לאור הגיליון השישי של כתב העת הדיגיטלי  ROAR. גיליון זה הוקדש לציון השנה לפרוץ מלחמת רוסיה נגד אוקראינה. בדברי העורכת ציינה המייסדת והעורכת הראשית של כתב העת לינור גורליק, שהפירוש החדש של ראשי תיבות ROAR מעתה אינו  Russian Oppositional Arts Review, אלא Resistance and Opposition Arts Review. ההחלטה לשנות את שם הפרויקט נובעת מכך, שבגיליון השישי התפרסמה פואמה מאת ולאד פטרנקו "קונגו" בשפה האוקראינית וגם תרגומה לרוסית על ידי המחבר. לינור גורליק ציינה גם, שכתב העת ימשיך לפרסם את יצירותיהם של הכותבים בשפה האוקראינית בליווי התרגום לרוסית או בלעדיו.

במדור השירה נכללו שיריהם של אנדריי רדיאונוב, איבן צורקן, אנה רוס ואחרים. במדור הפרוזה  הופיעו סיפוריה של מריה בורס, מריאנה לפטיבה, בולט חנוב, כמו כן התפרסם "מחזה הרדיו בשישה קולות עם אבוב" "כרוניקות של לא-ממש-אביב" מאת היוצר הכותב תחת השם מ. (ק.) ב. במדור "ארט" פורסם אוסף צילומים של גלי-דנה זינגר תחת הכותרת "דגל אוקראינה בירושלים".

 

23.02.2023

במוזיאון העם היהודי "אנו" התקיים אירוע השקה של הספר "הבית המרושש" שהתפרסם בהוצאה לאור "קניגה ספר". הספר הוא אסופה של טקסטים, אשר נכתבו בשבועות הראשונים של המלחמה על ידי סופרים ותסריטאים שנאלצו להימלט מאוקראינה אחרי פרוץ המלחמה. הספר התפרסם בשיתוף פעולה עם ההוצאה האוקראינית "חצר בית ההוצאה של אולג פיודורוב". המהדורה הנוכחית תופץ בישראל, באוקראינה ובפולין. כל ההכנסות ממכירת הספר יועברו לקרן הישראלית Israel4Ukraine – ארגון העוסק בסיוע לפליטים והעברתם. העורכים של הספר הינם הסופרת נטליה גרומובה והתסריטאי ולדימיר גרומוב.

*

בבית אורי צבי גרינברג בירושלים התקיים ערב ספרותי של הסופר לאוניד לווינזון. מחבר הרומן "ילדי פושקין", של אסופות סיפורים "מספר המדרגות חסר משמעות" ו"לנינגרד-ירושלים" קרא במהלך הערב את יצירותיו הישנות והחדשות, סיפר על תהליכי היצירה וענה על שאלות הקהל.

*

בספריה הרוסית בירושלים התקיים כנס של "המועדון הירושלמי של אוהבי ספר". הערב הוקדש להוצאתו של הספר "משלום-עליכם עד בונין" – הכרך הראשון בסדרת הספרים "ההיסטוריה והתרבות הרוסית בארכיונים של ישראל". בכנס השתתפו ולדימיר חזן, פרופסור באוניברסיטה העברית בירושלים והעורך הראשי של הסדרה, אנה קליאטיס, פרופסור באוניברסיטה החופשית ריגה, וד״ר ילנה רומנובסקי מהאוניברסיטה העברית בירושלים.

הספר הראשון בסדרה כולל את ההתכתבות הענפה של שלום עליכם עם הסופר אלכסנדר אמפיתיאטרוב, את הזיכרונות של אלכסנדר פיודורוב על ז'בוטינסקי, שלא פורסמו עד היום, את החומרים הארכיונים של משפחת שור – המוזיקאי והמורה דוד שור ובנו יבסיי שור, היסטוריון של פילוסופיה וחוקר תרבות, חלופת מכתבים של איבן בונין עם זלמן שניאור, אלבום של הצייר בוריס אנריפ (Anrep), החבר הקרוב של אנה אחמטובה.

 

17.02.2023

בישראל יצא לאור גיליון חדש (24) של כתב העת בשפה הרוסית "ארטיקל".הגיליון מכיל פרוזה מאת דוד מרקיש, נטלה בולטיאנסקאיה, איבן דוידוב, אירינה למשבה, יעקב שכטר, אוספי שירה מאת בחיט קנז'ייב, דמיטרי ביקוב, אליזבטה מיכאיליצ'נקו, קטיה קפוביץ', ולדימיר חנן, אלכסיי סורין ואחרים. הגיליון כולל גם תרגומים מיצירותיהם של סופרים עבריים מודרניים: שני סיפורים מאת אתגר קרת והסיפור הקצר של רועי ישורון "Overqualified".

 

29.01.2023

בחנות הספרים "הנסיך הקטן" בירושלים התקיים אירוע השקה של הגיליון החדש, מס' 40, של כתב העת "נקודתיים" בעריכתם של גלי דנה זינגר ונקודא זינגר. הגיליון הנוכחי מוקדש לשירת תקופת המלחמה. באירוע השתתפו סרגיי לייבגראד, יקטרינה זחרקיב, איליה ארוסוב, גנדי קנבסקי, יבגניה וז'ליאן, קיריל אזרני, דמיטרי גרצ'יקוב, אנה סולוביי, יבגני ניקיטין, גלי דנה זינגר.

 

26.01.2023

בבית אורי צבי בירושלים התקיים אירוע השקה של גיליון 67 של "כתב עת ירושלמי". גיליון זה התפרסם בשפה העברית, והוא מוקדש כולו לתרגום של היצירות, אשר הופיעו לאורך השנים בכתב העת. הרעיון והיוזמה של גיליון זה הינם של איגור ביאלסקי ז"ל, ושותפיו לדרך, לאוניד לווינזון, קארינה לינצקי וויקה רויטמן, המשיכו את הפרויקט אחרי מותו. ויקה רויטמן וקארינה לינצקי הנחו את הערב, שגם התנהל בשפה העברית.

בחלק הראשון של הערב התקיים שיח עם המתרגמים, אשר לקחו חלק בעבודה על הגיליון: פולינה ברוקמן, יונה גונופולסקי, ריטה קוגן, ולרי מיכאילובסקי, חגית בת אליעזר. בחלק השני של הערב היוצרים והמתרגמים קראו ביחד את יצירותיהם. על הבמה הופיעו נחום וילנקין וריטה קוגן, לאוניד לוינזון ודינה מרקון, שמעון קרייטמן וויקה רויטמן, יוליה סגל ויונה גונופולסקי, ויקטוריה רייכר וקארינה לינצקי, ואחרים.

 

20.01.2023

בבת ים התקיים אירוע השקה של הגיליון החדש, העשירי במספר, של  השנתון "היוקרה הספרותית"  בהוצאת "בית נלי" בעריכתה של מרינה חריטונובה. בגיליון החדש התפרסמו יצירותיהם של הסופרים הישראלים והזרים.

 

20.01.2023

סופר, משורר, מחזאי, מתרגם ותסריטאי גריגורי כנוביץ' נפטר בישראל. כנוביץ' נולד בשנת 1929 בעיר יאנובה (ליטא), למד היסטוריה ופילולוגיה באוניברסיטת וילנה, בשנת 1949 החל לפרסם את הפרוזה והשירה. הפרוזה של כנוביץ' מוקדשת בעיקרה לחיי יהדות ליטא בעבר ובהווה, לתיאור העולם המסורתי והרוחני של יהודי מזרח אירופה. לפני העלייה לישראל ב-1993, פרסם הסופר שמונה רומנים, כמה אוספי נובלות וסיפורים קצרים, שלושה אוספי שירים, כתב כ-30 מחזות ותסריטים (חלקם בשיתוף), תרגם פרוזה מליטאית ומיידיש לרוסית. לאחר העלייה יצאו לאור ספריו של כנוביץ' "רשרוש עצים כרותים" (1997,"Шелест срубленных деревьев"), "מוכר חלומות" ("Продавец снов, 1999"), "פנים בחושך" (Лики во тьме", 2002"), "קסם השטן" (2009 ,"Очарованье сатаны"). ב-1997 בכתב העת "אוקטובר" יצא לאור הרומן של כנוביץ' "פארק היהודים הנשכחים" ("Парк забытых евреев"). בשנת 2014 יצא לאור בווילנה אוסף יצירות נבחרות של כנוביץ' הכולל חמישה כרכים, עם תרגום מקביל לליטאית. בשנים 1989-1993 עמד כנוביץ' בראש הקהילה היהודית בליטא. בשנים 1989 - 1991 נבחר כנוביץ' כנציג מטעם ליטא בוועידת נציגי העם של ברית המועצות. הסופר קיבל מספר פרסי מדינה ליטא. ספריו תורגמו ל-13 שפות, ביניהן אנגלית, ליטאית, גרמנית, עברית, צרפתית, צ'כית, פולנית והונגרית.

 

18.01.2023

נפטר הסופר, המשורר והמחזאי דוד מלכין. דוד (דמיטרי) מלכין נולד בשנת 1938 בלנינגרד. עלה לישראל בשנת 1979. הספר הראשון של מלכין, אוסף השירים "ירדן בנבסקי" ("Иордан на Невском"), יצא לאור בתל אביב בשנת 1982. שנה לאחר מכן הסופר פרסם אוסף של סיפורים ונובלות "מלאך של לילה לבן" ("Ангел Белой Ночи"). בשנת 1988 החל מלכין להוציא לאור סדרה של ספרים "תנ"ך, היסטוריה, גורל", המוקדשת למלכי ישראל. הספר הראשון בסדרה נקרא "סיפורים על המלכים הראשונים" ("Этюды о первых королях"), לאחר מכן יצאו לאור ספרים "מלך שאול" (1989), "ביוגרפיות של מלכים קטנים" (1992 "Жизнеописания Малых королей"), "תולדות המלך דוד" (1999 ,"История короля Давида"), "המלך שלמה" (2005) ו"המלך האחרון של יהודה" (2010 ,"Последний царь Иудеи"). כמו כן, מלכין פרסם שורה של מסות ומאמרים בכתבי עת ושלושה מחזות לטלוויזיה.    

 

18.01.2023

בבית הכנסת נחלת יעקב התקיימה פגישה של הקהילה היהודית הדוברת רוסית בירושלים עם הסופר והעורך הראשי של כתב העת "ארטיקל" יעקב שכטר. הערב הוקדש למסורת סיפורי החסידות ולהשקת הספרים החדשים של המחבר: "האם יש שלג בשמיים" ("Есть ли снег на небе") ו"המסע אל קדיס" ("Хождение в Кадис"). הערב הסתיים במפגש חתימות.

 

11.01.2023

בספרייה העירונית בשפה הרוסית בירושלים התקיימה השקת הגיליון ה-15 של השנתון "אורות הבירה" ("Огни столицы"), בהוצאת חבר סופרי ישראל דוברי רוסית "בירה". הגיליון מכיל שירים של בוריס קמיאנוב, זינאידה פלבנובה, ולדימיר חנן, יורי פרידמן-שריד ויבגני בוסין. מדור הפרוזה של השנתון כולל יצירות של גלינה מינביץ', אירינה מורוז, גלינה סווידנסקאיה ומחברים נוספים. המדור "מסות, מאמרים, זיכרונות" כולל טקסטים של הפילולוג והמזרחן קונסטנטין בונדר, המתמחה בחקר יחסי יהודים-סלאבים. כמו כן מתפרסמים כאן זכרונותיה של הסופרת והעורכת לשעבר של רדיו "קול ישראל" לאה אלון (גרינברג), ומסה של הפובליציסטית טטיאנה ליבשיץ-עזז. שנתון "אורות הבירה" יוצא לאור בישראל משנת 2005. ראש המערכת הוא בוריס קמיאנוב.