יומן האירועים של ספרות ישראלית-רוסית

 
"כפי שהיה אומר מרטין לותר קינג, יש לי חלום, והוא מהמם בחוסר המעשיות שלו. נדמה לי כי דווקא כאן, באקלים הזה, המילה הרוסית השתחררה ממשיכה רוסית מוגזמת, מהעכירות ההיא ומהמזבלה המתנשאת בסוליפסיסטיות שלה. את המילה הזאת אפשר לשלוף מהתער ולראות איך משחקת השמש בלהב. נדמה לי שכאן אפשרית אמנות רוסית חדשה שתהיה כבר לא לגמרי רוסית. אני כמעט רואה את הסיפורת החדשה הזאת, עדות אותנטית של הקיום המקומי שלא יאומן. היא כמו כתובה באותיות האש ברקיע, כלשונה של מטאפורה ישנה אחת. וכשתיווצר – לא יהיה עוד מנוס ממנה. אך מי יאזור אומץ לזה?"
אלכסנדר גולדשטיין (1957-2006)
כתב העת "22", גליון 97, 1995
 

מהי ספרות ישראלית-רוסית היום? מדובר במאות יוצרים ישראלים הכותבים בשפה הרוסית, בפרסומים ספרותיים ופובליציסטיים על בסיס יום-יומי, מגוון רחב של אירועים ופסטיבלים, תחרויות כתיבה, מלגות ופרסים, ראיונות והופעות טלוויזיוניות, מיזמי תרגום לשפות שונות. לנוכח ההתפתחות המואצת של התחום, הצבנו לעצמנו מטרה לתעד את מגוון האירועים הבולטים המתרחשים בזירה הספרותית-תרבותית הזאת ולהציג אותם באמצעות היומן.

ביומן אנו כותבים על מה שמושך את תשומת לבנו, או מעורר עניין, או נראה משמעותי במידה זו או אחרת מבחינת התהליך הספרותי הישראלי-רוסי. בבחירתנו, מה נכלל בתהליך זה, אנו מתבססים על הגדרה רחבה ביותר, ולעת עתה משאירים את הוויכוחים התאורטיים בצד. אין אנו מתיימרים להציג תמונה אובייקטיבית ומלאה, לעתים קרובות אנו מביעים ברשימותינו את תובנותינו הביקורתיות והשיפוטיות.

התיעוד שלנו מתחיל בתאריך הטרגי של ה-24 לפברואר 2022, יום שבו התחיל שלב המלחמה הכוללת של פלישת רוסיה לשטחה הריבוני של אוקראינה. כולנו תקווה, שנוכל כבר בקרוב לציין ביומן גם את הסיום של המלחמה הנוראית הזאת.

היומן יפורסם באתר זה במקביל ברוסית ובעברית על מנת לחשוף את הספרות והתרבות הישראלית-רוסית גם לציבור הרחב בישראל.

רומן כצמן, אלנה פרומישלנסקי, אלכסיי סורין

2023

ינואר-מרץ

 

2022

אוקטובר-דצמבר

יולי-ספטמבר

פברואר-יוני