אוקטובר-דצמבר 2023

 

 


 

7.10.2023

 


 

6.10.2023

ההוצאה הישראלית "ספר" ("Сефер") הוציאה לאור ספרים חדשים של בני הזוג נטליה גרומובה ובוריס בלקין. ספרה של היסטוריונית, מבקרת ספרות וסופרת "מוזיאון הבית" נטליה גרומובה מורכב ממאמרים וסיפורים על מוזיאונים של סופרים, ביניהם אנטון צ'כוב, יבגני שוורץ, בוריס פסטרנק, יורי אולשה ואחרים. ספרו של מתמטיקאי וסופר בוריס בלקין, "אניה, חאבקה, לופפן וסיפורים אחרים" ("Эня, Хавека Люпепень и другие рассказы"), כולל סיפורים על מוסקבה בשנות ה-1960. 

 

5.10.2023

בחיפה התקיימה השקת הספר החדש של משוררת ומבקרת אמנות אירנה טברסקוי "מאה סיפורים" ("Сто историй") .הספר כולל שירי אגדות, שכפי שכותבת טברסקוי הם "סיפורים מחורזים שפותחים דלתות לעולמות פנטזיה". 

 

4.10.2023

במעלה אדומים התקיים מפגש עם סופר, פובליציסט, מחזאי ומתרגם יורי מור-מורדוב. המחבר דיבר על מה שהוא רואה כ"הומור רוסי בישראל" והשיק את ספריו החדשים "ישראל למתחילים" ("Израиль для начинающих") ו"עברית משעשעת. חלק 7" ("Занимательный иврит. Часть 7"). אורחת המפגש הייתה משוררת, ציירת ועיתונאית אירנה מאולר. היא שרה וקראה את שיריה.

 

3.10.2023

בכתב העת המדעי הפולני Slavia Orientalis יצא לאור מאמרה של מבקרת ספרות, מומחית בספרות רוסית וישראלית-רוסית, ד"ר מירוסלבה מיכלסקה-סוחנק "I/e_rus.olim" מאת יליזבטה מיכאיליצ'נקו ויורי נסיס כניסוי ספרותי". כפי שהכותרת מרמזת, המחברת רואה את הרומן של מיכאיליצ'נקו ונסיס, שפורסם בשנת 2003, כ"ניסוי ספרותי" שבו "העולם מזוהה בו-זמנית עם האינטרנט, ההיפרטקסט, ריזומה, סימולקרה והיפר מציאות". כל המרכיבים המבניים והפרשניים של הרומן, כותבת מיכלסקה-סוחנק, מחלחלים זה בזה ומשלימים זה את זה, וכתוצאה מכך נוצרת תמונה של מציאות תרבותית והיסטורית רב-ממדית על סמליה וזיכרונות העבר. את המציאות המורכבת הזו מנסים להבין הדמויות המרכזיות של הרומן - עולים מברית המועצות לשעבר המחפשים זהות עצמית לאומית ותרבותית. 

 

אוקטובר 2023

יצא לאור הגיליון החדש (37) של כתב העת "ירושלים הספרותית". הגיליון כולל שירים מאת דניאל קלוגר, מרינה מלמד, ולדימיר פרנקל, דינה ברזובסקיה, פרוזה מאת דינה רטנר, מיכאיל גורליק, יפים גאמר ואחרים. בגיליון גם אפשר למצוא זיכרונות של הסופר והאמן ליפה גרוזמן, מאמר של הסופר והעיתונאי רומן גרשזון על מסעו של איוואן בונין לירושלים ב-1907.