ברכת ראש המחלקה

 

המחלקה לספרות עם ישראל (ספרות עברית וספרויות בלשונות היהודים) שמחה לפתוח בפניכם את שעריה, ומזמינה אתכם להתחבר לשורשים התרבותיים של עם ישראל: להכיר מקרוב את העושר הרוחני והתרבותי של היצירה העברית לדורותיה, למן הספרות העברית הקדומה, ועד לספרות העברית העכשווית. תוכנית הלימודים שלנו מדגישה את הרצף ההיסטורי של הספרות העברית לדורותיה, ואת הדיאלוג הטקסטואלי הקיים בין התקופות השונות. מסלולי המחקר מעניקים מגוון אפשרויות להתמחות בספרות העברית החדשה והעכשווית, בספרות החסידית, בסוגות השונות של ספרות ימי הביניים, בספרות העברית הקדומה ובתמאטולוגיה (חקר הפרוזה העברית לדורותיה בפרספקטיבה של רצף). זאת, לצד בירור זיקותיה של הספרות העברית לזרמים ולאסכולות בספרות העולם, וקֶשֶב לתהליכים פנימיים המזינים את הספרות העברית העכשווית.

 

תוכלו להכיר מקרוב את שתי אחיותיה של הספרות העברית – היידיש והלאדינו, ולקבל הכשרה לשונית בשפות אלה, שתאפשר קריאת טקסטים ספרותיים ומדעיים, כבסיס לכתיבה מחקרית בחקר הספרות והתרבות של היידיש והלאדינו.

 

המחלקה מעודדת את תלמידיה, בוגריה וחברי הסגל שלה למצוינות מדעית ובצדה לעיסוק יצירתי בשירה, בפרוזה ובמחזאות. הפרסים הספרותיים היוקרתיים וההכרה הציבורית שזכו בה רבים מהם – הם מקור גאווה ושמחה למחלקה. בתוכנית הלימודים לתואר ראשון נכללת סדנא לכתיבה יוצרת בהדרכת המשורר והסופר פרופ' מירון ח. איזקסון, ובכתב העת של המחלקה - מסע"י, שנערך על ידי תלמידי המחלקה לתארים מתקדמים, מתפרסמות יצירותיהם של סטודנטים, מהמחלקה שלנו ואף מחוצה לה. כמו כן נערכים במחלקה נשפי הקראה וערבים ספרותיים, בשיתוף כתבי עת פעילים.

 

אני מאחלת לכם לימוד פורה ומהנה במחלקתנו. אני וחברַי לסגל האקדמי והמנהלי נעשה את המיטב כדי להעניק לכם יחס אישי ואוזן קשבת, ולהעניק לכם חוויה לימודית מעשירה ומאתגרת.

                                                                  שלכם,  

                                                           ד"ר תמי וולף-מונזון, 

                                                  ראש המחלקה לספרות עם ישראל